A Colosseum megtekintése után a Pantheon felé vettük az irányt a városnézés során. A látnivalók közel vannak egymáshoz, így gyalogosan könnyen megközelíthető minden. Nehéz szavakkal leírni azt az izgalmat, melyet akkor érez az ember, amikor nagy múltú, hatalmas, és szemkápráztató épületeket lát, mint a Pantheon, és a Colosseum. Abban a városban sétálgattunk, amelyet talán a legtöbbször emlegettek a történelem órákon.
A Pantheon az ókori építészet egyik legjelentősebb alkotása, mely Róma központjában található. I.e. 27-ben építették valamennyi Isten tiszteletére. Az évek során többször leégett, és villám csapott bele, majd Hadrianus császár építette újjá.
A hengeres főépület előtt oszlopos előcsarnok áll tizenhat, gránitból készült korinthoszi oszloppal. Magát a főépületet kazettás beton mennyezet fedi, közepén kilenc méter átmérőjű kör alakú nyílással. Gyönyörűszép a belső tér is, érdemes a képekre kattintani.
A Pantheonban van elhelyezve az egyesített Olasz Királyság első (II Viktor Emánuel) és második (I Umberto) uralkodóinak sírja. Itt található a reneszánsz egyik legnagyobb művészének, Raffaellonak sírja is.
Szerencsénk volt, kis időre leültünk a padokra megpihenni, éppen volt még hely. Csodás volt körbenézni és szépen lassan felfedezni részleteiben.
Különösen érdemes betérni, amikor esik az eső. A víz szabadon eshet a templom közepére, de mégsem marad meg, mert az elvezetését is megoldották. Szép látvány lehet mikor a lyukon keresztül esik be az eső. Remélem lesz alkalmam ezt egyszer személyesen is megtapasztalni.
Teljes egészében így néz ki a Pantheon, csak ezt a pici képet találtam róla.
A Pantheon előtti tér, a Piazza della Rotonda Róma egyik legnyüzsgőbb tere, egyben egyike azoknak, amelyek szinte hívják az embert, hogy pihenjen meg egy kicsit, üljön le a templom lépcsőjére vagy a kávéházak egyik székére. Mi is kávéztunk itt többször az egyik sarki álló-kávézóban, erről majd később mesélek.
A Pantheon közelében található néhány perc sétára a leghíresebb szökőkút, a Trevi kút. Sajnos most felújítás alatt áll, körös-körül állvánnyal van tele, s víz sincs benne. A kút központi alakja Neptunus tengeristen, aki egy kagylóformájú kocsin áll. A jármű elé fogott, s egy-egy Triton által irányított tengeri paripák a tenger ingadozó természetét szimbolizálják: az egyik nyugodt, a másik ideges.
Ehhez hasonlóan fog kinézni a felujítás után
A Trevi-kúthoz kapcsolódó szokás szerint, ha jobb kezünkkel a bal vállunk felett pénzérmét dobunk a vízbe, biztosan visszatérünk még Rómába. Ezt mi is megtettük :). Mikor működik a kút, naponta mintegy 3000 eurónyi pénzt dobnak a kútba, melyet éjjelenként összegyűjtenek, s a rászorulóknak adják. Nekem kissé picinek tűnt a tér, ahol maga a kút van, valahogy mindig is szélesebbnek gondoltam, ahogy a képeken láttam. A filmesek is szeretik ezt a helyszínt, a Trevi kút gyakran szerepel filmekben.
Európa leghosszabb és legszélesebb kültéri lépcsője a 138 lépcsőfokból álló Spanyol lépcső. A közelben található, sétával elérhető. Telis tele van virágokkal, nagyon szép, s tele volt emberrel, mikor arra jártunk, gondolom a turisták is szeretnek itt megpihenni a városnézés során, és a helyiek is szívesen ücsörögnek itt a barátaikkal. Nevét onnan kapta, hogy a spanyol nagykövetség szomszédjában van. A mögötte álló templomot is épp felújították.
S lelátás a lépcsőről
Forrás: wikipédia, roma-szenvedély-eu.
Kommentek